Avalehele | Kiviraiumine ajaloost praktikani | IMPRESSUM | LINGID

5.1 Kiviraiduri tervisekaitse

Kaitsevahendid

Väga suure osa päevast veedab inimene tööülesandeid täites. On oluline, et seda tehes tunneks ta ennast mugavalt, turvaliselt ja ka kaitstud võimalike riskide eest.

Kivitöötlemise protsessis eraldub palju tolmu, seetõttu on nõutav tolmumaski kasutamine (et vältida tolmu sattumist kopsudesse). Ruumis töötades peab töökohal kasutama suure võimsusega kohtimureid. Välitingimustes saab töötada ka maskivabalt.

Teine probleem kivitöö juures on seotud vibratsiooniga – käsitsi raiudes põrkab haamer pärast igat lööki meislilt ning meisel põrkub kivilt. See siiski ei ole võrreldav vibratsiooniga, mille saavad käed ja keha suruõhulöökriistu kasutades. Vibratsiooni mõju sõltub töökogemustest ja õigetest tööharjumustest. Tööriistu tuleb käes hoida lõdvalt, et ka kõige raskema tööriista, perforaatori värin, ei kanduks väristama kogu keha. Suruõhuvibratsiooni mõju vähendamiseks tuleb kasutada vetruvaid, paksu tallaga saapaid, paksemaid, spetsiaalseid kindaid ja kui võimalik teha tööriista käte vastu puutuv osa vähem vibreerivaks.

Raiudes lendab iga löögi juures õhku kivikilde, kildude lendamiskiirus on suur ja nende servad on kõvemate kivimite puhul sama teravad kui klaasikillud, mis on ohtlik nii silmadele kui kehale. Seetõttu on vaja kindlasti kanda kaitseprille ja keha kaitsvat riietust.

Kiviraiduri saabastel peaks olema juhuks kui midagi varbale kukub kõva ninaosa, samuti võiks saabastel olla sääreosa, sest kui kiviraidur töötab kivide vahel on alati oht lüüa oma jalasäärt mingi terava kivinurga vastu. Talumatult tugev on müra töötades suruõhuriistadega, selle kaitseks on vaja kanda kõrvaklappe-kõrvatroppe.

Töötaja isikukaitsevahendid on seadmete-, vahendite komplekt või riietus, mis on mõeldud inimese, töötaja individuaalseks kasutamiseks, et kaitsta tervistkahjustava või ohtu tekitava mõjuri eest.

Kaitsevahendite hulka kuuluvad kaitseprillid, hingamiskaitsevahendid, kindad, töö- ja turvajalanõud, tööriided.

Väljaõpe ja teave

Iga kivitöö käsitööriist ja -masin on spetsiifiline, igal masinal on omad töövõtted ja ohufaktorid, seetõttu on reegliks, et selle masinaga, millega pole varem töötanud, ei tohi keegi iseseisvalt tööd alustada enne, kui ON SAANUD selle masinaga töötamiseks väljaõppe ja ohutusalase instrueerimise.

Tööohutuse ja tervishoiualased mõisted, raamseadused, dokumendid ja viited Euroopa Liidu vastavatele õigusaktidele on kättesaadavad riikilikul ohutusealasel koduleheküljel www.ohutus.ee.

hr
TAGASI | ÜLES