Avalehele | Kiviraiumine ajaloost praktikani | IMPRESSUM | LINGID

Lisa

Vanemad lihvimisvahendid

Läbi ajaloo on lihvimispõhimõte püsinud ühesugusena, muutunud on vaid töövahendid. Pehmet kivi on suhteliselt kerge lihvida temast kõvema kiviga, nt liivakivitükiga, puistates selle alla liiva või vastavalt vajadusele mõnda muud abrasiivi.

Hiljem võeti kasutusele metallist lihvimistallad ja jämelihviks malmpuru. Lihvimisraudade kohal oli kast, kuhu sai laduda lisaraskusi, kasti küljes olid käepidemed, millest hoides kasti edasi-tagasi liigutati. Lihvimisraudu kastiga nimetati lihvimiskraanaks. Kumera pinna lihvimiseks valmistati kaarekujulised lihvimisrauad, mille küljes oli käepide.

Joonis 3.7.10 Lihvimiskraana pealtvaates

FOTO: K. Nõmmela

Joonis 3.7.11 Lihvimiskraana põhja vaade ja erinevas suuruses lihvimisrauad

FOTO: K. Nõmmela

Kõigile on teada, et käiakive kasutatakse metallesemete teritamiseks. Sarnaste omadustega kivi saab kasutada ka kivilihvimise puhul. Kõige tuntum ajalooline käiakivi on valmistatud liivakivist. Eestisse toodi liivakivist käiakive Ojamaalt (Gotland). Käiakive pandi pöörlema vändast ja vajaliku kiiruse sai käia hõõrdepind tänu käiakivi suhteliselt suurele diameetrile. Teritatava eseme jahutus saavutati veega. Käia all asus veega täidetud anum, millest käiakivi pööreldes läbi käis. Liivakivi ise on üksikute liivaterade liitumisel tekkinud kivim, käiakivis on nende liivaterade teravad servad lõiketeradeks. Liivaterad on abrasiiviks, mis hõõrutavalt materjalilt kihi maha kraabivad. Peale liiva on kasutusel ka teisi abrasiive.

TAGASI | ÜLES