Avalehele | Kiviraiumine ajaloost praktikani | IMPRESSUM | LINGID

Lisa

Ajaloolised puurimisriistad

Käsi-kivipuur on tööpõhimõttelt sarnane masinlöökpuurile, vaid kuuskant otsikut ja õhukanalit puurvarda sees pole vaja. Puurimiseks lüüakse puurile haamriga, puuri keeratakse väikse nurka jagu iga löögi järel. Kivipuru eemaldati kas väikese kulbikese abil või lühematest aukudest puhuti kivitolm näiteks klistiiripumba või rattakummi pumpamise pumba abil välja, tihti kasutati ka aukudesse valatud vett, mis tõi kivisodi välja. Vee kasutamisel pritsis vesi iga löögi juures üles ning vältimaks vee näkku pritsimist oli puurivarre ümber kinnitatud varjav kummiketas-seib.

Põllukivi kiilumine

Põllukivide purustamiseks puuriti lõhkeaine paigutamiseks auke, mida puuriti käsitsi. Käsipuuriga puurimisel löödi puuri tagumisele otsale haamriga ja vaheldumisi seda ümber pikkitelje pöörates. Kuna eesmärgiks oli kivi võimalikult väikesteks kildudeks purustamine, siis kasutati kiiresti plahvatavat lõhkeainet.

Video 3.5.10

Mõnikord kasutatakse tänapäeval killustiku tootmisel, suuremate kivide purustamiseks sarnast teguviisi. Killustikuveskites on raske suuri kive purustada.

TAGASI | ÜLES