Avalehele | Kiviraiumine ajaloost praktikani | IMPRESSUM | LINGID

4.3 Täheraie ja kuldamine

4.3.8 Veel võimalusi

Kivile kinnitatavad tähed

Mõnikord kasutatakse kivil metallist (nt valgevask) väljalõigatud tähtedega teksti. Metalltähtede taha on kinnituseks joodetud metallpulgad-naelad. Kivil tuleb ära märkida nende asukoht ja puurida naeltele sobivad augud, puhuda augud kivitolmust puhtaks, täita parajas ulatuses liimainega (mitte liiga täis). Kinnitatavate tähtede tagune pind ei pruugi olla alati tasaseks raiutud, sest tähed ei pea olema kivipinnaga kontaktis, vaid olla sellest veidi eemal.

Joonis 4.3.40 Pronkstähed marmoril. M. Underi monument Tallinnas. Autorid M. Karmin, T. Trummal

FOTO: K. Nõmmela

Joonis 4.3.41 Poleeritud kiviplaadist vesilõikuriga väljalõigatud tähed

FOTO: K. Nõmmela

Kivile saab liimida ka poleeritud kiviplaadist vesilõikuriga väljalõigatud tähti.

Fotokujutis kivil

Fotokujutise kandmiseks kivile karestatakse selle tume poleerpind eeskujuks oleva mustvalge foto heledate pindate kohalt. Karestatud poleerpind on tänu purustatud kivikristallidele heledam.

Käsitisi tegemisel on traditsiooniliselt kasutusel olnud koordinaatvõrgustik. Mustvalgele fotole kantakse koordinaatvõrgustik, sarnane võrgustik kantakse ka kivi pinnale. Fotokujutise suurendamiseks tehakse koordinaatruudukesed kivil proportsionaalselt suuremaks. Nüüd on kivil kergesti leitavad nii kohad, mida on vaja tugevalt heledamaks teha kui need kohad, mida on vaja vähem töödelda või mis jäetakse tumedaks. Hädapärast saab selliseks tööks kasutada ka peenikest nõelteravaks ihutud täkspunti, spetsiaalne fototäks on sukavardasuurune ja selle otsa on joodetud peenike kõvasulamtera.

Joonis 4.3.42 Zappa fotokujutis graniidis

FOTO: K. Nõmmela

Joonis 4.3.43 Detail

FOTO: K. Nõmmela

Nõeltööriistaga ei raiuta haamrit kasutades, seda hoitakse kahe sõrme vahel ja toksitakse vastu poleerpinda. Mida rohkem löögijälgi kivil, seda heledam pind. Võimalik on kasutada karestamiseks graveerimistrelli, kuid käsitööna tehtu on efektsem.

hr
TAGASI | ÜLES