Avalehele | Kiviraiumine ajaloost praktikani | IMPRESSUM | LINGID

4.3 Täheraie ja kuldamine

4.3.6 Liivapritskiri

Joonis 4.3.29 Liivaprits, paremal kaitsemask

FOTO: K. Nõmmela

Joonis 4.3.30 Tööprotsess

FOTO: K. Nõmmela

Joonis 4.3.31 Liivapritstähed

FOTO: K. Nõmmela

Liivapritskirja puhul kulutatakse kivi liivaterakestelt saadud löökide abil. Töödeldud pind jääb küll poleerist heledam, kuid mitte nii hele kui raiutud tähtede puhul. Erinevuseks on ka see, et tähed tekivad kivisse täisnurkselt, ilma raiefaasideta.

Kulutatud tähepõhjades on konarustena märgatavad kivimi koostises olevad kõvemad mineraalid. Liivapritskirja valmistamine on töömahult efektiivsem nng nõuab tunduvalt vähem vilumust ja inimtöötunde. Seetõttu kasutatakse seda tähevalmistamismoodust rohkelt hauasambatööstuses.

Liivapritskirja tegemise tööprotsessi kõige keerukam osa on kirjakujundite lõikamine liivapritskummi sisse.

Liivapritskummi on võimalik osta valmiskujul. Kummi tagaküljel on liimikiht, mis kattepaberi eemaldamisel ja kivi vastu vajutamisel kleepub kivi külge. Valmis kummilindi kasutamisel lõigatakse tähekujundid lindile enne kivile kleepimist. Arvuti ja spetsiaalse masinlõikuriga saab tulemuseks ideaalse kujutise.

Liivapritsi tööpõhimõte

Liivaterakestele annab löögijõu kompressoris kokkusurutud õhk, mis vooliku kaudu väljajuhituna haarab kaasa liivaterad.

Liivapritsi kasutamisel põrkavad liivaterad tugeva jõuga kivilt tagasi ja võivad töölist vigastada, seega on kaitseriietuse, prillide ja kõrvaklappide kandmine kohustuslik.

Väiksemaid esemeid saab liivapritsiga töödelda spetsiaalses tõmbekapis, kus tolm imetakse ventilatsiooni kaudu välja ja tagasipõrkavate liivaosakeste eest kaitseb kapisein. Täiustatud liivapritsseadmed tõmbavad väljapritsitud liiva tagasi seadmesse. Nendes masinates kasutatakse spetsiaalset pritsliiva.

hr
TAGASI | ÜLES | EDASI